Leading Manufacturer of plastic traffic barrier, plastic road barriers, road safety barricades, plastic road safety barrier and plastic barricade from New Delhi.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Barrier Length | 1000 mm |
| Length | 36 inch |
| Barrier Height | 800 mm |
| Filling Medium | Water + Sand |
| Application Area | Road, Pedestrian, Parking |
| Is It Customised | Customisation |
| Brand | Alpha |
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Purpose | Road Safety |
A Plastic Traffic Barrier is a lightweight, durable, and portable safety solution used for traffic control, road safety, and crowd management. These barriers are commonly used in construction zones, road diversions, parking lots, and event security to create safe, visible boundaries.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Barrier Length | 1000 mm |
| Barrier Height | 800 mm |
| Material | Plastic |
| Filling Medium | Water + Sand |
| Application Area | Road, Parking |
| Color | Red |
| Reflective Tape | Yes |
| Brand | Alpha |
| Made In India | Yes |
We are engaged in production a complete variety of Traffic and Road Barriers Manufacturer in Delhi this is synthetic the use of best uncooked material procured from dependable companies of the market.
Features:
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Barrier Type | Plastic |
| Barrier Length | 1000 mm |
| Barrier Height | 800 mm |
| Application Area | Road, Parking |
| Material | Plastic |
| Filling Medium | Water + Sand |
| Color | Red |
| Brand | Alpha |
| Made In India | Yes |
Features:
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Barrier Length | 1000 mm |
| Barrier Height | 800 mm |
| Application Area | Road, Parking |
| Material | Plastic |
| Filling Medium | Water + Sand |
| Color | Red |
| Brand | Alpha |
| Made In India | Yes |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Barricade Length | 1000 mm |
| Barricade Height | 800 |
| Material | Plastic |
| Design Type | Plain Top |
| Wheel Option | Without Wheels |
| Filling Medium | Water + Sand |
| Color | Red |
| Reflective Tape | Yes |
| Brand | Alpha |
| Made In India | Yes |
Minimum order quantity: 50 Piece
Ankit Gupta (Proprietor)
Amba Chem
1st Floor, T-565, Pragati Complex, Chamelian Road, Idgah Circle
New Delhi - 110006, Delhi, India