Offering you a complete choice of products which include double shank plastic road stud, road studs with shank, 90mm moulded shank plastic road stud, plastic road stud with moulded shank and alpha road stud with shank.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Type | Two Way Reflective |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Road Safety |
| Weight | 100Gm |
| Material | ABS |
| Dimension (millimetre) | 100X88X18MM |
Minimum order quantity: 500 Piece
Double Shank Plastic Road Stud, also known as Raised Pavement Markers (RPMs) or Cat’s Eyes, are reflective safety markers used on roads to improve visibility, guide traffic, and enhance road safety, especially at night or in poor weather conditions. They are commonly used on highways, intersections, pedestrian crossings, and lane dividers to ensure drivers stay within their lanes.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | ABS |
| Type | Stud |
| Color | Yellow |
| Brand | Alpha |
| Size | 13mm |
| Usage/Application | Road |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Road Studs With Shank, also known as Raised Pavement Markers (RPMs) or Cat’s Eyes, are reflective safety markers used on roads to improve visibility, guide traffic, and enhance road safety, especially at night or in poor weather conditions. They are commonly used on highways, intersections, pedestrian crossings, and lane dividers to ensure drivers stay within their lanes.
₹ 93 / Piece Get Latest Price
| Type | Two Way Reflective |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Road Safety |
| Weight | 90gm |
| Material | ABS |
| Dimension (millimetre) | 3mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
90mm Moulded Shank Plastic Road Stud, also known as Raised Pavement Markers (RPMs) or Cat’s Eyes, are reflective safety markers used on roads to improve visibility, guide traffic, and enhance road safety, especially at night or in poor weather conditions. They are commonly used on highways, intersections, pedestrian crossings, and lane dividers to ensure drivers stay within their lanes.
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Type | Two Way Reflective |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Road Safety |
| Weight | 90gm |
| Material | ABS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Plastic Road Stud With Moulded Shank, also known as Raised Pavement Markers (RPMs) or Cat’s Eyes, are reflective safety markers used on roads to improve visibility, guide traffic, and enhance road safety, especially at night or in poor weather conditions. They are commonly used on highways, intersections, pedestrian crossings, and lane dividers to ensure drivers stay within their lanes.
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Brand | Amba Chem |
| Size | 100x88x15 mm |
| Materail | Plastic |
| Color | Yellow White |
| Usage | Road Stud |
| Packaging | Loss |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Alpha Road Stud With Shank, also known as Raised Pavement Markers (RPMs) or Cat’s Eyes, are reflective safety markers used on roads to improve visibility, guide traffic, and enhance road safety, especially at night or in poor weather conditions. They are commonly used on highways, intersections, pedestrian crossings, and lane dividers to ensure drivers stay within their lanes.
Ankit Gupta (Proprietor)
Amba Chem
1st Floor, T-565, Pragati Complex, Chamelian Road, Idgah Circle
New Delhi - 110006, Delhi, India